ЛУТРИЈА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ УПЛАТИЛА ОПШТИНИ ПРЊАВОР ПРВИХ 200.000 КМ ДУГА

На рачун општине Прњавор данас је “Лутрија Републике Српске” уплатила 200.000 КМ. Тиме је покренута наплата укупног износа од 1,2 милиона КМ дуга, које “Лутрија Републике Српске” дугује Општини Прњавор још од краја 2019. године.
“Искористили смо сва правна средства и доказали да смо у праву, те да порез на добитке од лота припада искључиво локалним заједницама. Хвала свим запосленима у Одјељењу за финансије Општинске управе општине Прњавор, који су ми били помоћ у овом процесу”, рекао је начелник општине Прњавор, Дарко Томаш додавши да очекује до краја јануара 2022. године да укупна средства дуга буду уплаћена на рачун ове локалне заједнице.

ПРЊАВОР ЋЕ БИТИ ПРВА ЛОКАЛНА ЗАЈЕДНИЦА У РЕПУБЛИЦИ СРПСКОЈ КОЈА ЋЕ ЗДРАВСТВЕНИМ РАДНИЦИМА ИСПЛАТИТИ ПО 500 КМ

Начелник општине Прњавор, Дарко Томаш изјавио је данас на конференцији за медије да је Општина Прњавор запосленима у ЈЗУ Дом здравља Прњавор већ сутра спремна исплатити по 500 КМ, уколико руководство Дома здравља сутра достави списак запослених и њихове текуће рачуне.
 “Скупштинска већина предвођена СНСД-ом планирала је у буџету средства за подршку раду Дома здравља и иста су првобитно била намјењена за набавку опреме. Садашње руководство Дома здравља се изјаснило да за то нема тренутно потребу и зато је наш приједлог да испоштујемо захтјев Синдиката у здравству и будемо прва локална заједница која је подржала своје здравствене раднике”, додао је Томаш.
Синдикати из области здравства иницирали су да све локалне заједнице у наредном периоду планирају средства за помоћ здравственим радницима, а Прњавор је исказао спремност да на такав захтјев већ сутра одговори.

НОВЕМБАР, 2021/ИЗДВОЈЕНО ИЗ ШТАМПЕ

“Preduzeće budućnosti” (Utility of Future)

FINANCIJER: Svjetska banka

IMPLEMENTATOR: Una Consulting

PARTNERI: 6 JLS /JKP

ALAT: UoF Toolkit 2.0 – v7

TRAJANJE: 02.2022. – 12.2022.

„Preduzeće budućnosti“ je preduzeće fokusirano na budućnost koje pruža pouzdane, sigurne, inkluzivne, transparentne usluge i usluge orijentirane ka korisnicima usluga vodosnabdijevanja, prikupljanja i prečišćavanja otpadnih voda kroz najbolje prakse koje mu omogućavaju da radi na efikasan, otporan, inovativan i održiv način.

„Preduzeće budućnosti“ je program Svjetske banke za procjenu statusa javnih vodovodnih / komunalnih preduzeća (JVP/JKP) i vođenje kroz proces transformacije kako bi se unaprijedilo operativno i financijsko poslovanje JVP/JKP i, u konačnici, unaprijedila kvaliteta pružanja vodnih usluga. “Preduzeće budućnosti“ je pilot projekt Svjetske banke koji se po prvi put implementira u ovom dijelu Europe.

U Bosni i Hercegovini u programu učestvuje šest JVP/JKP:

  • KP „Budućnost“ a.d. Laktaši
  • JP „Rad“ d.o.o. Lukavac
  • KP „Vodovod“ a.d. Prnjavor
  • JP „Vodovod i kanalizacija“ d.o.o. Široki Brijeg
  • JP „Rad“ d.d. Tešanj
  • AD „Vodovod i komunalnije“ Zvornik.

U okviru programa „Preduzeće budućnosti“ se od strane konsultanta Una Consulting pruža savjetodavna podršku JKP/JVP u procjeni sadašnjeg stanja i određivanju željenog, ali istovremeno i realnog nivoa unapređenja poslovanja te definiranje konkretnih aktivnosti i mjera za unapređenje poslovanja u okviru 100-dnevnog, jednogodišnjeg i trogodišnjeg akcionog plana. U procesu procjene sadašnjeg stanja, određivanja željenog stanja i definiranja konkretnih aktivnosti i mjera u okviru akcionih planova, od samog početka su uključeni i predstavnici jedinica lokalnih samouprava (JLS) čime je osigurano postizanje razumijevanja te sinergija u procesu planiranja i implementacije mjera za unaprjeđenje poslovanja navedenih šest JVP/JKP.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program se implementira uz primjenu alata Svjetske banke, kroz koji se detaljnom analizom uspostavlja „dijagnoza“ JVP/JKP u osam oblasti rada i to: organizacija i strategija, komercijalno poslovanje, tehničke operacije, financijsko upravljanje, kadrovski resursi, zeleno upravljanje, energijska efikasnost i rodna ravnopravnost.

Nakon što se za svaku od oblasti provede analiza sadašnjeg stanja i odredi željeni nivo unaprjeđenja, pristupa se planiranju konkretnih aktivnosti za potrebna unapređenja u svim navedenim oblastima i aspektima poslovanja JVP/JKP. Za svih šest partnerskih JVP/JKP i JLS je kroz direktnu komunikaciju i podršku osigurana savjetodavna podrška i praćenje realizacije 100-dnevnih planova od strane Una Consulting-a.

PRISTUP I METODOLOGIJA

  • Priprema i razdvajanje UoF Excel radnih listova za svako područje procjene poslovanja JVP/JKP.
  • Provođenje preliminarne samo-procjene od strane JVP/JKP.
  • Dubinska analizu rezultata samo-procjene od strane Konsultanta, sa analizom slabosti i nedostataka te identifikacija potencijala za poboljšanje performansi operativnog i financijskog poslovanja JVP/JKP.
  • Organizacija online sastanaka na kojima se sa imenovanim predstavnicima JVP/JKP detaljno razmatra svako od 8 područja poboljšanja.
  • Identifikacija ključnih nedostataka za svako od analiziranih područja poslovanja od strane Konsultanta. Za svaki identificirani nedostatak Konsultant predlože konkretne aktivnosti i mjere za njegovo poboljšanje.
  • Izrada nacrta kratkoročnih (1 godina) i dugoročnih (3 godine) aktivnosti/mjera od strane Konsultanta, te prioriteta za implementaciju u okviru 100-dnevnih akcijskih planova koji su dostavljeni JVP/JKP.
  • Analiza predloženih aktivnosti i mjera od strane JVP/JKP i JLS te priprema zajedničkog sastanka sa Konsultantom.
  • Organizacija konsultativnih sastanaka sa JVP/JKP, razmatranje i verifikacija akcionih planova za 100-dana, 1 godinu i 3 godine sa imenovanim odgovornim zaposlenicima JVP/JKP po područjima aktivnosti.
  • Izrada plana/rasporeda organizacije dvosedmičnih sastanaka za implementaciju 100-dnevnih akcijskih planova s imenovanim predstavnicima JVP/JKP.
  • Implementacija 100-dnevnog akcionog plana od strane JKP/JVP uz podršku JLS i Konsultanta.
  • Provođenje dvosedmičnih sastanaka sa imenovanim predstavnicima JLS i JVP/JKP u svrhu evaluacije implementacije 100-dnevnih akcionih planova.

 

Program „preduzeće budućnosti“ omogućava dobru komunikaciju između predstavnika JKP/JVP i JLS i Konsultanta odnosno preuzimanje vlasništva nad projektom, povećanje razumijevanja šta je potrebno napraviti tj. šta zahtijevaju promjene vezane za korporativno upravljanje / poslovanje JKP/JVP i sl. Pored toga, primjena alata programa „Preduzeće budućnosti“ senzibilizira upravu JKP/JVP i JLS da u saradnji sa Konsultantom zajednički provedu dijagnostiku trenutnog stanja operativnog i financijskog poslovanja JKP/JVP, planiraju željeno stanje i definiraju dinamiku realizacije aktivnosti / mjera unapređenja koje je potrebno napraviti u budućnosti, odnosno kako bi se dostiglo željeno stanje.

ПОЗИВ ЗА ДОДЈЕЛУ БЕСПОВРАТНИХ СРЕДСТАВА ЗА ИНВЕСТИЦИЈЕ У ПРИМАРНОЈ ПОЉОПРИВРЕДНОЈ ПРОИЗВОДЊИ

Обавјештавамо јавност да је у оквиру пројекта EU4Agri објављен Јавни позив за додјелу бесповратних средстава за подршку инвестицијама у примарној пољопривредној производњи.

Рок за подношење пријава је 31. јануар 2022. године до 17:00 часова.

Циљ Позива је постизање одрживе пољопривреде, контролисане употребе природних ресурса, увођење добрих пракси, стварање нових и очување постојећих радних мјеста и ублажавање посљедица насталих утицајем пандемије вируса COVID-19.

На предметни позив могу се пријавити физичка лица, предузетници, задруге и предузећа која се активно баве примарном производњом у секторима:

  • производња млијека;
  • производња меса;
  • узгој житарица и уљарица;
  • узгој поврћа и воћа укључујући виноградарство и маслине;
  • производња садног материјала;
  • производња јаја;
  • узгој рибе;
  • узгој зачинског и љековитог биља;
  • узгој гљива и
  • производња меда.

Укупан буџет Позива износи 6 милиона КМ, док се износ бесповратних средстава по пројекту креће од 20.000 до 200.000 КМ.

Смјернице за подносиоце пријава, а детаљне информације доступне су ОВДЈЕ.

Молимо апликанте из Републике Српске да на имејл [email protected] потврде пријаву приједлога пројекта у оквиру овог позива.

У ПОНЕДЈЕЉАК НЕРАДНИ ДАН

Влада Републике Српске донијела је закључак да је сутра, 22. новембар нерадни дан, саопштено је управо из Министарства управе и локалне самоуправе РС.

Како је прецизирано, тог дана неће радити републички органи и организације, органи јединица локалне самоуправе, јавна предузећа и установе.

– Руководиоци наведених органа су обавезни да у току календарске године организују рад због остаривања пуног годишњег фонда радних дана – наводи се у саопштењу.

 

МЕЂУНАРОДНИ ДАН ДЈЕТЕТА У ОШ „БРАНКО ЋОПИЋ“ ОБИЉЕЖЕН СЛАТКОМ МАНИФЕСТАЦИЈОМ

 Међународни дан дјетета – 20. новембар обиљежава се широм свијета активностима усмјереним на промоцију и заштиту права дјетета, с циљем бољег разумијевања, прихватања и добробити све дјеце.

У ОШ „Бранко Ћопић“ у Прњавору руководство школе, учитељи и ученици на секцији Домаћинство овај дан обиљжили су слатком манифестацијом гдје су заједно пекли палачинке.

„Секција Домаћинство у нашој школи броји око 40 ученика од првог до петог разреда и ово је једна практична секција на којој ће дјеца научити много тога што ће им бити потребно кроз живот“, рекла је директорица ОШ „Бранко Ћопић“, Јасмина Малешевић.

Весна Шушак-Гајић, учитељица која води секцију Домаћинство истиче да су дјеца много заинтересована за ову секцију која се одржава сваког петка, те да јој присуствује све више и више ученика. „Поводом 20. новембра међународнг дана дјетета, дошли смо на идеју печења палачинака и одлучили да на овај начин почастимо нашу дјецу.“

 Начелник општине Прњавор, Дарко Томаш похвалио је руководство школе и учитеље за идеју и организовање овакве манифестације коју су уклопили у дане обиљежавања дјетета и дјечијих права. „Обиљежавање овог дана јесте вријеме да подсјетимо на права дјеце и све оно што промовише значај дјетета данас. Секција Домаћинство и ова данашња манифестација су одлична мотивација дјеци и требала би бити примјер и другим школама“, рекао је Томаш.

ЈАВНИ ПОЗИВ ЗА ДОСТАВЉАЊЕ ЗАХТЈЕВА ЗА ДОДЈЕЛУ УЧЕНИЧКИХ И СТУДЕНТСКИХ СТИПЕНДИЈА ЗА ШКОЛСКУ 2021/2022. ГОДИНУ

На основу члана 6. Одлуке о стипендирању ученика и студената („Службени гласник општине Прњавор“ број 4/13, 3/14, 28/16, 19/18 и 49/20), Начелник општине објављује

 

Ј А В Н И   П О З И В

за достављање захтјева за додјелу ученичких и студентских стипендија за школску 2021/2022. годину

 

Позивају се ученици и студенти са подручја општине Прњавор да поднесу захтјеве за додјелу стипендије за школску 2021/2022. годину.

(1) Право на додјелу ученичких стипендија имају сљедећи ученици средњих школа:

а) ученици који припадају породицама погинулих и несталих бораца, као и   породицама ратних војних инвалида од I до VI категорије инвалидности,

б) ученици без оба родитеља,

в) ученици који су под старатељством Центра за социјални рад,

г) ученици са сметњама у развоју и

д) ученици средње школе који су у претходној школској години остварили успјех 5,0.

(2) Право на додјелу студентских стипендија имају сви редовни студенти који испуњавају сљедеће услове:

а) да имају пребивалиште на подручју општине Прњавор најкраће двије године прије подношења захтјева за додјелу стипендије,

б) да су студенти друге или виших година првог циклуса студија или интегралног студија,

в) да студирају на јавним високошколским установама, осим студената који припадају породицама погинулих и несталих бораца, као и породицама ратних војних инвалида од I до VI категорије инвалидности,

г) да су редовно уписали школску годину за коју се додјељује стипендија,

д) да нису корисници стипендија из других јавних извора стипендирања,

ђ) да у току досадашњег студија нису обнављали више од једне године студија, осим студената који су дјеца погинулих и несталих бораца или ратних војних инвалида од I до VI категорије који су обнављали годину највише два пута у току студија и

е) да имају просјек оцјена 7,0 и више, осим студената који припадају породицама

погинулих и несталих бораца, као и породицама ратних војних инвалида од I до VI категорије инвалидности.

(3) Право на додјелу стипендија имају и редовни студенти од прве године студија који, поред услова из претходног става под тачкама а), в), г) и д) испуњавају и један од сљедећих услова:

а) да су у средњој школи проглашени за ученика генерације,

б) да су у средњој школи завршили сваки разред са просјеком 5,0,

в) да припадају породицама погинулих и несталих бораца или породицама ратних

војних инвалида од I до VI категорије инвалидности,

г) да су без оба родитеља,

д) да су лица са сметњама у развоју и

ђ) да су под старатељством Центра за социјални рад.

Захтјеви за додјелу стипендије подносе се у Шалтер сали општине Прњавор, и достављају се Одјељењу за локални економски развој и друштвене дјелатности. Уз захтјев је потребно приложити сљедећу документацију: 

А) ученици средњих школа:

  • увјерење о упису школске 2021/2022. године,
  • увјерење о пребивалишту на подручју општине Прњавор, не старије од 6 мјесеци,
  • овјерена копија свједочанства за претходну школску годину,
  • овјерена изјава да није корисник стипендије из других јавних извора стипендирања,
  • доказ да припада породици погинулог/несталог борца или РВИ од I до VI категорије,
  • доказ да је под старатељством Центра за социјални рад Прњавор,
  • доказ да је ученик без оба родитеља и
  • доказ да је лице са сметњама у развоју.

Б) студенти прве године студија:

  • увјерење о упису академске 2021/2022. године,
  • овјерене копије свједочанства из свих разреда средње школе,
  • доказ о проглашењу учеником генерације у средњој школи,
  • овјерена копија индекса,
  • увјерење о пребивалишту на подручју општине Прњавор, не старије од 6 мјесеци,
  • овјерена изјава да није корисник стипендије из других јавних извора стипендирања,
  • доказ да припада породици погинулог/несталог борца или РВИ од I до VI категорије,
  • доказ да је студент без оба родитеља,
  • доказ да су лица са сметњама у развоју и
  • доказ да су под старатељством Центра за социјални рад.

В) студенти друге и виших година студија:

  • увјерење о упису академске 2021/2022. године,
  • овјерена копија индекса,
  • увјерење о просјеку оцјена,
  • увјерење о пребивалишту на подручју општине Прњавор, не старије од 6 мјесеци,
  • овјерена изјава да није корисник стипендије из других јавних извора стипендирања,
  • овјерена изјава да студент није обнављао више од једне године у току студија, а за студенте који су дјеца погинулих и несталих бораца или РВИ од I до VI категорије, овјерена изјава да нису обнављали годину више од два пута у току студија.
  • доказ да припада породици погинулог/несталог борца или РВИ од I до VI категорије.

Студенти који студирају на некој од високошколских установа у иностранству дужни су доставити преведену и овјерену документацију из које се недвосмислено може утврдити која су година студија и који факултет. У противном, пријава ће се сматрати непотпуном.

Обавјештавају се подносиоци захтјева да уз захтјев доставе фотокопију текућег рачуна, и то пунољетни на лично име, а малољетни на име законског заступника.

Јавни позив за додјелу ученичких и студентских стипендија за школску 2021/2022. годину објављен је 19.11.2021. године и траје тридесет дана од дана објављивања, односно закључно са 20.12.2021. године. Накнадно предате и непотпуне пријаве неће бити узете у разматрање.

Све информације заинтересовани могу добити на телефон број: 051/663-740, локал 212.

Број: 01/1-670-2/21
Датум: 19.11.2021. године

  

НАЧЕЛНИК ОПШТИНЕ

        Дарко Томаш

ПРИПРАДНИЦИ ТЕРИТОРИЈАЛНЕ ВАТРОГАСНЕ ЈЕДИНИЦЕ ПРЊАВОР ОДРЖАЛИ ПОКАЗНУ ВЈЕЖБУ

 Припадници Територијалне ватрогасне јединице Прњавор приказали су данас у кругу Ватрогасног дома показну вјежбу спашавања унесрећених у саобраћајним незгодама и гашење запаљених возила. Такође, од 09 до 15 часова грађани општине Прњавор могли су погледати изложену опрему и возила којима располаже ова јединица.

 Драган Миладиновић, замјеник старјешине Територијалне ватрогасне јединице Прњавор истиче да је изградња новог Ватрогасног дома знатно побољшала услове рада, те да ватрогасци могу што боље одрађивати своје задатке. „Данас су презентоване и нове радне ватрогасне униформе и велика захвалност начелнику општине што је поред изградње новог Ватрогасног дома и набавке нових ватрогасних возила наставио да улаже у ову јединицу како би што боље одговорили задацима пред којима се налазимо“, рекао је Миладиновић.

 Начелник општине Прњавор, Дарко Томаш честитао је припрадницима Територијалне ватрогасне јединице на успјешно изведеној показној вјежби, те захвалио на одговорном и професионалном обављању овог посла, чиме подижу ниво сигурности свих грађана наше локалне заједнице. „Увјерен сам да ТВЈ тренутно располаже и технички и кадровски са довољним капацитетима и да могу одговорити сваком задатку који се нађе пред њима“, рекао је Томаш, уз жељу да посла имају што мање.

21. НОВЕМБАР РЕПУБЛИЧКИ ПРАЗНИК И НЕРАДНИ ДАН

У складу са законским и подзаконским актима, Дан успостављања Општег оквирног споразума за мир у БиХ (21. новембар) је републички празник и нерадни дан.

У дане празника у оквиру пријављеног радног времена мога да раде: субјекти који обављају дјелатност пружања медицинских и апотекарских услуга (хумана, стоматолошка и ветеринарска медицина и апотекарске службе), субјекти који обављају дјелатност производње хљеба, пецива и других пекарских производа и њихове продаје у продајном простору који је у саставу производног објекта и у властитом продајном простору специјализованом за продају хљеба, пецива и других пекарских производа, субјекти који обављају дјелатност трговине на мало моторним горивима и мазивима (бензинске пумпе) и субјекти који обављају дјелатност трговине на мало цвијећем уз истовремено регистровану трговину на мало погребном опремом.