ЈАВНИ ПОЗИВ ЗА БАЊСКО ЛИЈЕЧЕЊЕ 25 РАТНИХ ВОЈНИХ ИНВАЛИДА И ЧЛАНОВА ПОРОДИЦА ПОГИНУЛИХ БОРАЦА СА ПОДРУЧЈА ОПШТИНЕ ПРЊАВОР

На основу Пројекта бањске рехабилитације ратних војних инвалида и чланова породица погинулих бораца Одбрамбено-отаџбинског рата Републике Српске за 2023. годину, број: 16-03/1-1-563-1/23 од 24.01.2023. године и Јавног позива, општинска Комисија за избор корисника бањско-климатске рехабилитације р а с п и с у ј е:

ЈАВНИ ПОЗИВ

за подношење захтјева ради упућивања 25 ратних војних инвалида и чланова породица погинулих бораца Одбрамбено-отаџбинског рата Републике Српске-општине Прњавор у бањско-климатске здравствене установе

КРИТЕРИЈИ ЗА ПРИЈАВЉИВАЊЕ

Овај позив се упућује ратним војним инвалидима од I-X категорије (у даљем тексту РВИ) и члановима породица погинулих бораца Одбрамбено-отаџбинског рата Републике Српске (у даљем тексту ППБ) општине Прњавор, којима је бањска рехабилитација неопходна као наставак лијечења и опоравка.

ПРЕДМЕТ ПРИЈАВЕ И УСЛОВИ ЗА ПРИЈАВУ

Предмет пријаве по овом позиву је потреба за медицинском, односно физикалном рехабилитацијом једног броја ратних војних инвалида и чланова породица погинулих бораца Одбрамбено-отаџбинског рата Републике Српске кроз бањско-климатско лијечење односно рехабилитацију.

Бањско-климатско лијечење, односно рехабилитација одвијаће се у бањско-климатским здравственим установама Републике Српске.

Лијечење, односно рехабилитација у бањско-климатским установама обухвата:

  • смјештај корисника,
  • љекарски преглед приликом пријема,
  • израду плана и програма рехабилитације за сваког корисника посебно,
  • одређивање физикалне и балнеотерапијске процедуре (физикалне терапије-стандарна њега укључује: хидротерапију у кадама или базену, eлектропроцедуру, кинезотерапију (прописане вјежбе) и термотерапију,
  • стални медицински надзор,
  • љекарски преглед на отпусту са отпусницом,
  • исхрану од три оброка примјерног квалитета и квантитета,
  • остали видови рекреације,
  • туристичко-рекреативни садржаји.

На Јавни позив имају право да се пријаве ратни војни инвалиди од I-X категорије инвалидитета и чланови породица погинулих бораца, а којима је бањска рехабилитација неопходна за наставак лијечења и опоравка.

Уз писмени захтјев потребно је приложити следеће доказе:

  • Рјешење надлежног органа о статусу и припадајућим правима РВИ или члана породице погинулог борца, уз услов да је активни корисник,
  • Рјешење надлежног органа о категоризацији борца,
  • Налаз и препорука надлежне здравствене установе о неопходности бањске рехабилитације не старије од 6. мјесеци од подношења захтјева за кориштење бањске рехабилитације.

Право на бањску рехабилитацију у 2023. години немају лица која су то право користили по Пројекту бањске рехабилитације Министарства у протекле три године, као и РВИ – ампутирци и параплегичари који су бањску рехабилитацију користили путем Фонда здравственог осигурања Републике Српске у истом периоду, у складу са правилником Фонда.

Рок за подношење писменог захтјева је 15 дана од дана објављивања на огласним плочама Општинске управе општине Прњавор, тј. закључно са 17.04. 2023. године. Јавни позив ће бити  објављен у  средствима јавног информисања (Телевизија К3, Радио Прњавор).

Захтјеви се достављају у шалтер сали-пријемној канцеларији општине Прњавор-Карађорђева брoj 2.

Непотпуне и неблаговремене захтјеве Комисија неће разматрати и као такве ће одбацити.

На основу поднесених захтјева, Комисија ће сачинити Листу изабраних корисника у складу са овим Пројектом и Јавним позивом и то одвојено за РВИ и одвојено за ППБ.

Комисија за избор корисника бањско-климатске рехабилитације ће истаћи Листе на огласним плочама Општинске управе општине Прњавор и на исте се може поднијети приговор у року од 8 дана од дана истицања.

Комисија ће коначне Листе доставити Министарству на сагласност.

Након добијања сагласности Комисија ће обавијестити кандидате о мјесту и времену, те називу здравствене установе у коју се упућују.

Реализација Пројекта бањске-рехабилитације трајаће до  31.10.2023. године и одвијаће се у смјенама сваких 10 дана по утврђеним списковима корисника.

Појединачан боравак корисника у бањско-климатским установама трајаће 10 дана.

ОБАВЈЕШТЕЊЕ О ЈАВНОЈ РАСПРАВИ НА НАЦРТ ИЗМЈЕНЕ УРБАНИСТИЧКОГ ПРОЈЕКТА “НОВО ГРАДСКО ГРОБЉЕ”

Одјељење за просторно уређење Општинске управе Прњавор обавјештава грађане и стручну јавност да ће се дана 07.04.2023. године са почетком у 11,00 часова у просторијама Општине Прњавор (Бијела зграда) одржати јавна расправа на Нацрт Урбанистичког пројекта „Ново градско гробље“.

У оквиру ове јавне расправе, разматраће се све примједбе, приједлози и мишљења на Нацрт Урбанистичког пројекта „Ново градско гробље“.

Све информације везане за јавну расправу поменутог Урбанистичког пројекта, могу се добити у Одјељењу за просторно уређење, канцеларије бр. 4, број телефона 051/663-162 или путем e-mail [email protected].

ОБАВЈЕШТЕЊЕ О ЈАВНОЈ РАСПРАВИ НА НАЦРТ ИЗМЈЕНЕ УРБАНИСТИЧКОГ ПРОЈЕКТА “ГРАДСКО ЈЕЗГРО”

Одјељење за просторно уређење Општинске управе Прњавор обавјештава грађане и стручну јавност да ће се дана 07.04.2023. године са почетком у 12,00 часова у просторијама Општине Прњавор (Бијела зграда) одржати јавна расправа на Нацрт Измјене Урбанистичког пројекта „Градско језгро“ (Измјена VII).

У оквиру ове јавне расправе, разматраће се све примједбе, приједлози и мишљења на Нацрт Измјене Урбанистичког пројекта „Градско језгро“ (Измјена VII).

Све информације везане за јавну расправу поменутог Урбанистичког пројекта, могу се добити у Одјељењу за просторно уређење, канцеларије бр. 4, број телефона 051/663-162 или путем e-mail [email protected].

ОМЛАДИНСКА БАНКА ПРЊАВОР: ПОЗИВ ЗА ЧЛАНСТВО У ОДБОРУ ОМЛАДИНСКЕ БАНКЕ ПРЊАВОР

Омладинска банка Прњавор у сарадњи са Фондацијом Мозаик и Општином Прњавор објављује позив за пријем једног члана или чланице у Одбор.

Позив је отворен за све младе, од 17 до 30 година, који имају жељу и вољу да посвете своје вријеме активностима програма. Програм омогућава младим људима да узму активно учешће у развоју своје заједнице кроз:

1) Писање и реализацију пројеката друштвеног значаја;

2) Учешћа у расподјели фондова;

3) Покретању властитог бизниса.

Позив је отворен до 10.04.2023. године (до 14.00 часова), а детаље позива и пријаву погледај на lonac.pro. 

Ако желиш, прочитај више о Програму Омладинске банке и о томе како функционише Одбор, а прати и фејсбук страницу Омладинске банке Прњавор.

 

ОТВОРЕНЕ ПРИЈАВЕ ЗА ПРОГРАМ ПОДРШКЕ ЗА START-UP КОМПАНИЈЕ КОЈИ ФИНАНСИРА ЕВРОПСКА БАНКА ЗА ОБНОВУ И РАЗВОЈ

Обавјештавамо јавност да су отворене пријаве за програм подршке за start-up компаније који финансира Европска банка за обнову и развој.

Пријаве су отворене до 16. априла 2023. године до 23.59 часова.

Општи циљ Програма је свеобухватна помоћ start-up компанијама у изградњи њихових капацитета.

На предметни позив могу се пријавити привредни субјекти који испуњавају сљедеће услове:

·         годишњи промет до 1 милион евра

·         послују мање од 5 година

·         војни производи, коцкање, дуван и алкохолна пића нису дио њихове дјелатности

Учесници Програма имаће приступ:

·         радионицама пословне дијагностике

·         прилагођеним консултантским пројектима

·         online/личним менторским сесијама

·         глобалној мрежи пословних партнера

·         финансијама у складу с током програма

Инфо сесије о програму одржавају се путем ZOOMа, сваке сриједе до 12. априла 2023. с почетком у 11 часова.

Пријавни образац налази се на ОВОМ линку.

Детаљне информације о позиву доступне су ОВДЈЕ.

Моле се апликанти из Републике Српске да на имејл [email protected] потврде пријаву приједлога пројекта у оквиру овог позива.

 

ТРОЈЕ КОРИСНИКА ПОТПИСАЛО УГОВОРЕ О ДОДЈЕЛИ ГРАНТ СРЕДСТАВА ЗА ПОКРЕТАЊЕ ВЛАСТИТОГ БИЗНИСА

У просторијама Завода за запошљавање Републике Српске/Биро Прњавор, прошле седмице троје корисника потписало је уговоре о додјели грант средстава за покретање властитог посла.

Уговоре су потписале три незапослене особе из Прњавора, које су током децембра 2022. и јануара 2023. успјешно завршиле обуку за покретање властитог посла и припремиле бизнис планове који су најбоље оцијењени.

Грантови у висини до 6000 КМ ће бити искориштени за покретање властитог посла, а једна од особа која ће добити грант средства је Саманта Ровер, која планира да покрене предузеће које ће пружати физиотерапеутске услуге.

“Судјеловање у обуци за самозапошљавање ми је било корисно, јер сам научила направити бизнис план, израчунати све потребне трошкове, приходе, амортизације и остале пословне процјене и тако добити реалну слику успјешности моје пословне идеје. Такође, указано ми је на детаље и појединости којих нисам била свјесна. Мислим да је то изузетно важно, јер се већина нас који имамо жељу и вољу за самозапошљавањем суочи са страхом од неуспјеха, а на овој едукацији добијете алат помоћу којег можете увидјети реалну слику ваше пословне идеје и прије самог почетка знати колике су стварне шансе да је остварите”, рекла је Ровер.

Она је препоручила свим особама са реалним идејама и циљевима да се окушају већ у идућем натјечају за додјелу потицаја.

Програм савјетодавне и финансијске подршке развоју пословања се проводи у оквиру пројекта Одрживо партнерство за запошљавање, који је финансиран од стране Европске уније, а проводи се у оквиру друге фазе пројекта Подршка Европске уније локалним партнерствима за запошљавање – Фаза II (LEP II), који имплементира Међународна организација рада у БиХ.

Локално партнерство за запошљавање Прњавор је једно од 20 партнерстава успостављених у БиХ у оквиру пројекта “Подршка Европске уније локалним партнерствима за запошљавање – Фаза II” (LEP II), којег Европска унија финансира с 4 милиона евра, а проводи Међународна организација рада (MOR). Овај пројекат има за циљ да кроз локална партнерства за запошљавање допринесе побољшању запошљавања у локалним заједницама и унаприједи вјештине и прилике за запошљавање особа у неповољном положају на тржишту рада. За више информација о пројекту LEP II посјетите www.partnerstvo.ba

 

ОДРЖАНА СМОТРА ДЈЕЧИЈИХ ФОЛКЛОРНИХ АНСАМБАЛА

Српско просвјетно и културно друштво „Просвјета“ Прњавор било је синоћ домаћин Смотре дјечијих фолклорних ансамбала са подручја општине Прњавор.

Своје играчко и пјевачко умијеће осим домаћина публици су представили Градско културно-умјетничко друштво „Пронија“ Прњавор, КУД „Хакија Табаковић“ Лишња, Удружење  „Чешка беседа“ Маћино Брдо и Украјински КУД „Тарас Шевченко“ Прњавор.

Предсједник СПКД „Просвјета“ Борка Павловић изразила је задовољство што су у овогодишњој смотри учешће узеле и националне мањине које раде са дјецом.

„Наши суграђани, као и гости из Пољске и Чешке који су допутовали на обиљежавање Дана општине су могли видјети шта су наша дјеца припремила у току протеклих годину дана, нове кореографије и игре“ , рекла је она за Срну.

Павловићева је напоменула да је ово 13. манифестација коју СПКД „Просвјета“ има у редовном годишњем програму.

Зденка Хајек која предводи Удружење „Чешка беседа“  појаснила је да је њихов мали четворочлани хор синоћ имао свој први наступ.

„Они су били јако узбуђени, имали су и трему,  посебно јер су наступали пред гостима из Босковица који долазе из матичне земље, а ми ипак више користимо  чешки језик којим се причало од самог доласка наших предака на ове просторе прије 130 година“ , каже Хајекова.

Смотра дјечијих фолклорних ансамбала одржана је поводом обиљежавања Дана општине Прњавор.

Срна Т.С.

ОБИЉЕЖЕН 24. МАРТ, ДАН ОПШТИНЕ ПРЊАВОР

На свечаној сједници Скупштине општине Прњавор, Радојки Зорић из Околице,мајци двојице погинулих бораца у протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату уручена је Повеља заслужног грађанина са златним грбом општине за изузетне заслуге за Републику Српску.

Повељу са златним грбом општине добила је оснивач и руководилац Драмске сцене Српског просвјетног и културног друштва /СПКД/“Просвјета“ Бранкица Радоњић. Док је Повеља са сребрним грбом општине припала Бошку Бијелонићу за несебичан, хуман и примјерен рад у социјалној и здравственој заштити, јер је кроз свој рад и различите пројекте дао велики допринос социјализацији дјеце са потешкоћама у развоју.

Највише признање Повеља почасног грађанина са златним грбом општине Прњавор на јучерашњој свечаности уручена је предсједнику Републике Српске Милораду Додику за посебан допринос у развоју ове локалне заједнице. Ово је други пут од установљења 24. марта као Дана општине да се додјељује Повеља почасног грађанина. Први пут је уручена архимандриту Махериотису Партениосу из Солуна.

Начелник општине, Дарко Томаш честитао је свим добитницима Повеља рекавши да је свако од њих у значајној мјери допринио развоју локалне заједнице.

Томаш је упутио ријечи захвалности свим грађанима, привредницима и добронамјерним људима из окружења који су допринијели развоју Прњавора и добијању статуса града.

„У нашој локалној заједници протеклих година се вриједно и предано радило, резултати су видљиви и мјерљиви. Они који то не желе да виде само су нам додатни мотив да уложимо свој максимум и радујемо се новим успјесима“ , рекао је Томаш.

Предсједник Скупштине општине Жељко Симић придружио се честиткама за Дан општине уз жељу да се наредних година обиљежава у још бољем, већем и развијенијем Прњавору.

Свечаној сједници СО Прњавор присуствовали су бројне званице, свечаној сједници предходио је парастос и полагању вијенаца у Спомен-храму на Вучијаку и код Спомен-обиљежја у Шибовској.

ПРЕДСЈЕДНИКУ СРПСКЕ УРУЧЕНА ПОВЕЉА ПОЧАСНОГ ГРАЂАНИНА ПРЊАВОРА

Предсједник Републике Српске Милорад Додик, након што му је уручена Повеља почасног грађанина општине Прњавор за посебне заслуге у развоју ове локалне заједнице, рекао је у изјави новинарима да га је изненадило ово признање и зажелио успјех свим грађанима града Прњавора у будућности.

Додик је упутио жељу за што убрзанији даљи развој јер Прњавор све више служи као позитиван примјер укупног развоја добрих односа, примјер сигурног града, града са перспективом, у коме има посла, младости, дјеце, школа.

„Поносан  сам на сарадњу са људима у Прњавору, начеликом Томашем и његовим тимом на свим питањима на којима смо радили заједно, као што је комунална инфраструктура па и оним стратешким.  Веома смо добро разумјели и знали да изградња ауто-пута мијења карактер живота овдје и то се већ видљиво дешава и даје озбиљне развоје и друге шансе“ , истакао је предсједник Додик.

Он је подсјетио да данас путна комуникација Прњавора са Бањалуком није дужа од 20 минута што говори да ауто-пут зближава, даје бољу шансу, посебно развоју.

„Овдје смо улагали и у образовање и друге сегменте, привредни и спортски живот, развој комунуналне инфраструктуре. Никада нећемо све успјети завршити, али на оно што је у том тренутку отворено као највећи проблем увијек смо реаговали и нисмо оклијевали да помогнемо“ , рекао је Додик.

Начелник општине, Дарко Томаш каже да је предсједник Српске као институција заслужио Повељу, али да је она додијељена лично Милораду Додику јер је обављајући различите функције помагао општину Прњавор и да нема појединца који је толико учинио за ову локалну заједницу колико сам Додик.

„У историји општине ова Плакета додијељена је само још једном што довољно говори о значају самог признања у Прњавору, али и свега што је предсједник Додик овдје урадио. Ово је био начин да му се захвалимо“ , рекао је Томаш.

Он је нагласио да су протеклих година реализовани бројни заједнички инфраструктурни пројекти у Прњавору, а да су републичке институције не рачунајући ауто-пут уложиле више од 50 милиона КМ.

Томаш сматра да ће сви економски показатељи који Прњавор сврставају у ред развијених локалних заједница тек доћи до изражаја, а да ће се градња ауто-пута и Пословне зоне Вијака показати као највећи инвестициони подухват у Прњавору и Републици Српској.

Поводом Дана општине Прњавор сутра ће бити одржана свечана сједница Скупштине општине на којој ће Повеља заслужног грађанина општине Прњавор са златним грбом општине Прњавор бити уручена Радојки Зорић, мајци двојице погинулих бораца Војске Републике Српске, за изузетне заслуге за Републику Српску.  Повељу општине Прњавор са златним грбом општине Прњавор за развој позоришне умјетности у Прњавор у протеклих 20 година добиће Бранкица Радоњић,  док ће Повеља општине Прњавор са сребрним грбом општине Прњавор бити уручена Бошку Бијелонићу за несебичан, хуман и примјерен рад у социјалној и дјечијој заштити.

Свечаној сједници претходиће парастоси и полагање вијенаца у Спомен храму на Вучијаку и код спомен- обиљежја у Шибовској.

Скупштина општине Прњавор прогласила је 2001. године 24. март за Дан општине као сјећање на тај дан 1992. године када су јединице Општинског штаба Територијалне одбране заузеле положаје на Мотајици и спријечиле продор непријатељских формација из правца Дервенте према Прњавору и бањалучкој регији.

Срна Т.С.

ПРИКУПЉЕНО 37 ДОЗА КРВИ

Општинска организација Црвеног крста Прњавор прикупила је данас 37 доза крви у акцији добровољног даривања крви за пунољетне ученике средњих школа организованој поводом обиљежавања 24. марта, Дана општине Прњавор.

Секретар ОО ЦК Бојан Шипрагић оцијенио је у изјави Срни да је акција била више него успјешна.

“Прикупљено је 37 доза крви, док 27 ученика након обављеног прегледа нису могли учествовати у акцији” , прецизирао је Шипрагић.

Он је позвао суграђане да се одазову и наредној редовној акцији 12. априла.

Лана Ковачевић, ученица завршне године Гиманзије, крв је даривала први пут.

“Подстрек ми је дао отац који је дугогодишњи давалац крви. Осјећај је одличан јер знам да на овај начин помажемо другима” , рекла је Лана.

Ученицима Гимназије и Центра средњих школа “Иво Андрић” у овој хуманој активности придружила се и директорица Гимназије Дајана Остојић.

“У акцији је учествовало 28 ученика трећих и четвртих разреда наше школе на које смо поносни због исказане хуманости, а како бисмо их подстакли и подржали акцији смо се прикључили и моје колеге и ја” , рекла је Остојићева.

Срна Т.С.