За седморо инжењера пољопривреде који су регистровали властито газдинство у овој години општина Прњавор је исплатила по 2.556,00 КМ као посебну мјеру подршке младима по чему је јединствена у Републици Српској.

Начелник општине, Дарко Томаш је напоменуо да је ово трећа година како је општина Прњавор увела двије посебно важне мјере усмјерене према младим људима.

„Младима који су регистровали властито пољопривредно газдинство подстицај се увећава за 10 одсто, а инжењерима пољопривреде који нису тражили посао у другим областима већ су регистровали властито газдинство и тако доприносе повећању пољопривредне производње у овој години додијелили смо по 2. 556,00 КМ. То је посебно важна мјера по којој смо јединствени у Републици Српској“, појаснио је Томаш.

Један од младих инжењера који је остварио право на овај вид општинске подршке је Дејан Симић који се бави производњом млијека. Газдинство породице Симић тренутно има стотињак грла, дневну производњу млијека од 1.200 литара, а већину потребних житарица обезбјеђују са свог имања обрадом 60 хектара земљишта. Симић каже да се мјерама које је увела локална заједница пољопривредницима омогућује одрживост производње и перспектива у будућности.

Дејан Поповић из Палачковаца бави се производњом воћа, првенствено крушке, под чијим засадом је око 2,5 хектара земљишта и товом пилића бројлера за већ познатог произвођача. Он сматра да су подстицаји добра мјера и доприносе финансијској исплативости јер је пољопривредна производња тренутно  на прагу рентабилности.

У овој години на подручју општине Прњавор право на увећање подстицаја од 10 одсто имали су 21 млади пољопривредник и 36 жена са регистованим властитим газдинством, а право на подршку од 2.556,00 КМ остварило је седморо инжењера.