Општина Прњавор постаје све интересантнија са инвеститоре, посебно оне из ЕУ поручио је начелник општине Дарко Томаш.
Подсјећа и да им се обратила и Агенција за унапређење страних инвестиција БиХ истичући да се агенцији обратила једна фирма из Словеније која разматра БиХ и општину Прњавор као потенцијалну локацију за инвестирање.
,,У наведеном року смо послали све информације агенцији ФИПА и добили повратни одговор да су они инвеститору прослиједили информације. За сада су то само неке почетне фазе у преговорима. Увјерен сам да је Прњавор једна од најатрактивнијих локација, када се сагледају све понуде пословних мјеста у цијелој БиХ’’,навео је Томаш.
Поручио је и да су преко Министарства за европску интеграцију и међународну сарадњу Републике Српске у контакту са пословним субјектима из Њемачке.
,,У контакту смо са два пословна субјекта из Њемачке, али за сада нисмо у прилици да јавности откривају више информација, због њихових пословних информациј, јер се разговори још воде. Оно што могу само рећи да се ради о великим индустријским гигантима у Европској унији, који раду у сектору ауто-индустрије .’’,навео је Томаш.
Истиче да је то добар показатељ да се и фирме из ЕУ саме јављају и стварају интерес за инвестирање у Прњавор. Подсјећа да је у посљедње вријеме примјетно интересовање инвеститора при чему су четири инвеститора упутили захтјев за куповину земљишта, наводећи да се увелико ради на провођењу јавне лицитације.
,,Један инвеститор из Прњавора док је други из Аустрије а током сљедеће седмице се очекује лицитација за два привредна субјекта при чему један већ послује на територији општине, а други је са стране.’’ навео је Томаш.
Подсјећа да је општинско руководство још од 2010.године, сматрало да је потребно да се изгради једна пословна зона, наводећи, да је њена привлачност за инвеститоре постала и већа, проласком трасе аутопута ,,9.јануар” Бања Лука – Добој.
Истакао је да је план локалне заједнице био, да у пословној зони Вијака, прије свега, своје мјесто нађу домаћи привредници који су већ израдили своје пословне објекте при чему послују и раде. Подсјећа да је до сада уговор потписан са шест привредних субјеката са територије општине Прњавор.
Каже и да Прњавор има услове и понуду у пословном простору, због којих је веома атрактиван за инвеститоре.
,,Досадашњим фирмама смо продавали земљиште за 1,50 КМ по м2, а у непосредној близини цијена земљишта се кретала од 60 до 100 КМ по м2 и то био подстицај општине Прњавор тим новим предузећима. Оно што још истичем као предност је и то што је пословна зона изузета из зоне градског грађевинског земљишта при чему се не плаћа накнада ни за уређење ни за ренту приликом издавања грађевинске дозволе, него само такса од 0,03 одсто на инвестициону вриједност објекта. Оно што нисмо могли избјећи, то је плаћање у износу од 1,60 КМ за претварање пољопривредног земљишта у грађевинско земљиште’’, навео је Томаш.
Истакао је и да је до сада у пословној зони Вијака прометовано око 15 од укупно 120 плацева површине преко 151.000 м2. Наводи и да је то земљиште општина Прњавор добила на поклон од стране Владе Републике Српске без икакве накнаде.
Позвао је инвеститоре да се обрате општинском руководству поводом инвестирања при чему наводи да ће за све њих погодности бити исте као и за претходне фирме.
Поручује и да је увјерен да тренутна привредна структура у Прњавору таква да је ова локална заједница сврстана у двије или три локалне заједнице у Српској по степену економског развоја.
Изразио је и наду да ће развојем пословне зоне Вијака и отварањем нових радних мјеста, Прњавор бити једна од најбоље развијених локалних заједница у Српској у блиској будућности. Подсјећа да на територији општине послује око 10 фирми које остварују годишњи приход преко 20 милиона КМ.
Прилог ТВ К3