Одавде потиче најбогатији човјек у Босни и Херцеговини. Ово је уједно свијетли примјер развијене општине која улаже у своје привреднике. Овдје се много ради а подаци говоре како општина више извози него што увози…
Пут до Прњавора, општине на неких четрдесетак километара од Бањалуке, траје необично дуго. С обзиром на градњу аутопута, камиони су честа појава па је учесталија и сигнализација са ограничењем брзине.
Пут протиче без проблема, а магистрални пут према Дервенти препун jе привредних субјеката. Готово па се не могу ни набројати фирме са седиштем у овој општини, оне највеће дакако највише се и рекламирају: Комерц мали, предузеће у власништву најбогатијег човјека у БиХ Драге Малиновића, затим Младегспак, компанија која производи најбољи кечап у Босни и Херцеговини, Месна индустрија Тривас, Лебурић комерц, Топлинг, пословна јединица компаније Санино, најважнијег сарадника моћног Адидаса, чије је сједиште у Дервенти, итд, итд..
У посљедње три године Прњавор биљежи тренд раста броја запослених, тако да је тренутно број запослених у овој општини 6811 лица.
У најави је инвестиција поменуте фабрике обуће „Санино“ која ће у наредном периоду отворити нови производни погон и запослити додатних 250 радника до краја године. Овом инвестицијом број запослених у посљедње четири године биће повећан за 1000 радника.
Иначе, Прњавор као и сусједне општине Дервента, и Теслић (заједно са Тешњом и Жепчем), привредно су веома активне и припадају здравијим примјерима у РС и БиХ. Набројене општине су оазе у једној пустињи која се зове Босна и Херцеговина, када су у питању економија и привреда.
У прњаворској општини истичу да набројане општине морају имати подршку са виших нивоа власти те да мора доћи до системске борбе против криминала и корупције и стварања глобалног и повољног економског амбијента, иначе ове општине неће бити у стању задржати овај позитиван тренд пословања.
Прњавор је у прошлости али и данас познат и под незваничним називом “Мала Европа” јер су ту крајем 19. и почетком 20. вијека населили бројни Пољаци, Украјинци (тада Русини), Нијемци, Чеси, Мађари, Италијани и неколико словачких породица. И данас су у тој општини активна бројна Удружења националних мањина, а сваке године Прњавор је организатор велике смотре фолклора, којим се представљау мањине које живе у тој општини.
У Општини нам кажу да је ова општина извозно орјентисана и друга је по висини оствареног извоза одмах послије Бањалуке. Остварују највећи позитиван салдо робне размјене, односно Прњавор је општина са највишим процентом покривености увоза извозом. У 2015. години општина је у извозу Републике Српске учествовала са 6,7%, а у односу на подручје Привредне коморе Бања Лука са 11,6% (општина Прњавор сама извози скоро 12% у односу на извоз који остварује 21 општина на посматраном подручју).
Све ово говори да се ради о развијеној општини, а начелник Прњавора др. Синиша Гатарић истиче да је прелазак из неразвијене у развијену општину један дуготрајан процес. “Наиме, имали смо срећу да је власт током рата сачувала производне капацитете, тако да је привреда одмах након завршетка рата наставила са радом. До одређених проблема дошло је у процесу приватизације и неки од привредних субјеката по којима је Прњавор био препознатљив, а који су били гиганти на нивоу БиХ су угашени. То је била судбина и свих осталих предузећа тих карактеристика, јер је такав концепт предузећа био неодржив. С друге стране велики број људи који су приватни капитал обезбиједили радом у иностранству уложили су капитал овдје и основали породична предузећа” наглашава први човјек општине, иначе доктор ветеринарства.
Наглашава како се Прњавор стратешки оријентисао за развој малих и средњих предузећа, јер су искуства показала да су она флексибилнија у пословању и у складу са постављеним стратешких планом и циљевима, годинама се стварало повољно окружење за инвеститоре – поједностављене су процедуре за добијање одобрења за рад, скраћено је вријеме потребно за рјешавање захтјева, а услуге су приближене привредницима. “Ове активности довеле су до сталног тренда раста предузетништва и добрих економских резултата” каже за БУКУ Гатарић.
Како би изашла у сусрет и осталим привредницима који желе инвестирати у Прњавор, општина је спровела Регулаторну реформу. Пројекат је финансиран средствима Свјетске банке, а инвеститорима омогућава смањење трошкова и ризика пословања кроз поједностављење административних поступака у надлежности општине и смањење цијене услуга општинске администрације. Овом је реформом скраћен рок за рјешавања захтјева те транспарентан приступ информацијама кроз успоставу Е-регистра доступног на званичној wеб страници општине. “Резултати који су произашли из овог пројекта огледају се у : Укупној директној уштеди на годишњем нивоу у износу од 121.811,52 КМ, укупној индиректној уштеди у износу од 6.406.963,66 КМ и уштеди од 65 дана по захтјеву” наглашава Гатарић за БУКУ.
Привредници са којима смо разговарали оцјењују као добар још један потез као кључан за привлачење будућих инвеститора али и за генерално добар амбијент за привреднике у том граду. Општина је основала Привредни савјет. У његовом раду учествују уважени привредници из ове општине а има за циљ да се кроз дијалог јавног и приватног сектора, заједнички ради на унапређењу предузетништва и конкурентности предузећа, и привредном и друштвеном развоју општине, те успоставља програм постинвестиционе подршке постојећим инвеститорима.
Прњавор ће у наредном периоду бити ближе свијету. Наиме изградња аутопута Бањалука -Добој, тј. отварање његове прве дионице Прњавор-Добој биће дефинитивно оно што ће овај регион учинити приступачнијим. Изградњом аутопута ће бити омогућено да све оно што се производи у Прњавору за два и по сата буде у центрима у региону, Београду, Загребу, а у луци Плоче за три и по сата. “Изградња аутопута ће имати велики значај за привреду општине Прњавор, јер се скраћују вријеме и трошкови транспорта сировина и готових производа, затим омогућава брже и лакше повезивање са административним центром Републике Српске, као и остатком Босне и Херцеговине” каже Гатарић за БУКУ.
Једна од предности а са којом закључујемо разговор о општини Прњавор је и индустријска зона која се налази уз аутопут на мјесту искључења са ауто пута, тако да они привредници који буду имали своју производњу у привредној зони лако ће моћи да пласирају своје производе.
У другом дијелу приче о Прњавору бавићемо се привредницима из ове општине, разговарали смо са директорицом Месне индустрије ТРИВАС а посјетили смо и Младегспак, компанију најпознатију по поризводњи кечапа БОНИТО….