Постављањем табле са истакнутим називом мјеста и топографским знаковима на језицима националних мањина на кружном току у прњаворском приградском насељу Вијака почела је реализација пројекта заштите и очувања мањинских језика у БиХ под покровитељством Вијећа Европе и Министарства за људска права и избјеглице БиХ.
Данас и сутра предвиђено је постављање укупно 46 топографских знакова у Прњавору, Српцу, Градишци и Лакташима, а до краја октобра још три табле биће постављене у Бијељини.
Помоћник министра за људска права и избјеглице Салиха Ђудерија подсјетила је на праксу издвајања одређених буџетских средстава на нивоу БиХ за очување културе, традиције, језика и историје националних мањина, и њихову видљивост широј јавности.
Она је напоменула да је Прњавор једна од првих локалних заједница у БиХ која је интензивно почела са инклузијом националних мањина у свим сферама јавног и друштвеног живота.
„Са представницима локалне власти у Прњавору дуги низ година сарађујемо на различитим пројектима, а настављамо кроз ову иницијативу Вијећа Европе и нашу обавезу поштовања оквирне Конвенције о језицима националних мањина“ , рекла је Ђудерија и додала да су Удружења која дјелују у Прњавору укључена у све важне процесе и међу главним су предлагачима активности и идеја на нивоу БиХ.
Анђела Лонго из Одјељења за борбу против дискриминације Вијећа Европе каже да је важно да људска права заживе у мањим локалним срединама, а не само у великим градовима.
„Локални ниво је заправо мјесто гдје се људска права директно примјењују на грађане и зато је важно да будемо овдје присутни. Овај оквир је изузетно важан за националне мањине и мањинске језике јер доприноси социјалној кохезији, што је посебно виљиво у Прњавору“ , рекла је Лонго.
Она каже да је важно показати и да БиХ на свим нивоима предузима значајне кораке ка бољем поштовању мањинских права и да разноликост сви прихватају.
Начелник општине, Дарко Томаш истакао је да се Прњавор поноси чињеницом да у њему живе припадници 13 националних мањина и да ова локална заједница представља најбољи примјер суживота и толеранције међу различитим народима.
Томаш је напоменуо да је у Прњавору до данас постављено 14 табли са истакнутим називом мјеста и топографским ознакама на језицима националних мањина, чиме се из ове локалне заједнице шаље порука да је Прњавор отворен за све који овдје желе да живе и раде.
„Данас смо представницима Вијећа Европе предали изјаву којом се општина Прњавор обавезује да ће наставити са даљом реализацијом пројекта који је за нас од великог значаја“, рекао је Томаш.
Стручни сарадник за националне мањине општине Прњавор Томислав Дуртка напоменуо је да националне мањине заступљене у Прњавору чине 10 одсто од укупног броја националних мањина у Републици Српској и да је управо због тога ова локална заједница уназад 130 година позната и под називом „Мала Европа“.
СРНА Т.С.