Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, Alen Šeranić izjavio je da Prnjavor može biti pozitivan model za druge lokalne zajednice u Republici Srpskoj, a prvenstveno kada je riječ o projektu “Zdravog starenja” i aktivnostima koje prnjavorski Centar za socijalni rad sprovodi sa Crvenim krstom. “To je nešto što se veže za aktivnosti Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite kroz projekte za stara lica i nešto zbog čega smo i u okviru Zakona o zdravstvenoj zaštiti dali mogućnost da se osnivaju ambulante za njegu i rehabilitaciju s ciljem da budemo bliže građanima, našim pacijentima, korisnicima usluga i da pokušamo određene stvari izuzeti iz bolnica ili iz kolektivnih smještaja”, rekao je Šeranić.
On je tokom današnje posjete Prnjavoru razgovarao sa rukovodstvom grada i predstavnicima Centra za socijalni rad i Doma zdravlja o aktuelnim i budućim projektima iz oblasti socijalne i zdravstvene zaštite. Šeranić je naveo da je u segmentu zdravstvene zaštite razgovarano o aktivnostima medicinskih sestara u zajednici i podrške Grada Prnjavor svim aktivnostima u pružanju zdravstvene zaštite. “Čestitke direktoru Doma zdravlja i gradonačelniku Darku Tomašu jer je ova ustanova na trezorskom načinu poslovanja što može predstavljati dobar model u Republici Srpskoj”, istakao je Šeranić. On je rekao da su u Prnjavoru ranije sprovedene brojne aktivnosti infrastrukturnog osposobljavanja Doma zdravlja. “Tu postoji dobra saradnja lokalne zajednice i Grada Prnjavora sa Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite i uvjeren sam da će ona biti nastavljena”, pojasnio je Šeranić.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske naveo je da su danas otvorena i odredena pitanja koja nisu vezana samo za problematiku grada Prnjavora, već za cijelu Republiku Srpsku. “Iz oblasti socijalne zaštite razgovarano je o određenim pravima koja definiše Zakon o socijalnoj zaštiti i dogovoreno da se napravi šira diskusija o pitanju prava iz ovog segmenta socijalne zaštite zbog samih građana i korisnika usluga”, rekao je Šeranić. On je dodao da je u okviru zdravstvene zaštite razgovarano o procesu imunizacije i vakcinacije koji treba da dobije dodatni zamah. “Ne smijemo dozvoliti da nam procenti obuhvata imunizacije padaju i da se imunizacija neadekvatno odvija. Građanima preporučujemo vakcinu protiv humanog papiloma virusa da vakcinišemo našu djecu, dječake i djevojčice, uz pitanje – ako znate da ima vakcina kojom možete spriječiti karcinom da li biste je primili”, naglasio je ministar zdravlja Srpske.
Gradonačelnik Prnjavora Darko Tomaš rekao je da je na današnjem sastanku zajednički konstatovano da institucije u Prnjavoru koje su iz resorne nadležnosti ministra Šeranica odlično funkcionišu i da nema sistemskih problema. “Razgovarali smo o načinima unapređenja pružanja usluga prije svega Doma zdravlja, Centra za socijalni rad i Crvenog krsta i uvjeren sam da će se u ovim institucijama dodatno poboljšati uslovi rada”, rekao je Tomaš. On je zahvalio Šeraniću za podršku i pomoć prilikom nabavke opreme i sanacije objekata u okviru Doma zdravlja i podsjetio da je Vlada Republike Srpske putem resornih ministarstava potpuno finansirala projekat enegretske efikasnosti u Domu zdravlja, čija je vrijednost viša od 600.000 KM. Tomaš je napomenuo i da su u posljednjih pet-šest godina u okviru Doma zdravlja nabavljena četiri nova sanitetska vozila, od čega je jedno bilo donacija resornog ministarstva, a tri su kupljena sredstvima Doma zdravlja uz podršku lokalne zajednice. “U narednom periodu želimo nabaviti nova vozila za potrebe timova porodicne medicine, već u ovoj godini iz svojih sredstava Dom zdravlja uz podršku grada nabaviće tri vozila, za sljedeću godinu plan je još četiri ili pet vozila i jedno sanitetsko vozilo”, pojasnio je Tomaš. On je rekao da je zadatak lokalne vlasti da se sve hitne službe osposobe kako bi mogle odgovoriti u slučaju potrebe i dodatno poboljša kvalitet usluga. “Centar za socijalni rad odgovorno i predano obavlja svoj posao, razgovarali smo o problemima iz njihove oblasti koje možemo sa minimalni naporom rješavati, a Prnjavor sigurno može poslužiti kao primjer drugim lokalnim zajednicama u projektu `Starenje i zdravlje` koji implementira Crveni krst u saradnji sa drugim institucijama”, dodao je Tomaš.
Direktor Centra za socijalni rad Prnjavor Dragana Radulović rekla je da je sa ministrom razgovarano o pravima i uslugama koje ostvaruju korisnici Centra iz segmenta socijalne zaštite i porodično-pravne zaštite, a da su otvorena pitanja o izazovima pred kojima će se naći radnici Centra za socijalni rad kod primjene novog porodičnog zakona. “Razgovarali smo i o primjerima dobre prakse kroz projekat `Starenje i zdravlje`, gdje smo kombinovali i našu uslugu pomoć i njega u kući, a upoznali smo ministra i o izazovima za ostvarivanje statusa roditelj-njegovatelj”, rekla je Radulovićeva.
Direktor Doma zdravlja u Prnjavoru Bojan Subotić izrazio je zadovoljstvo zbog najavljenog uspostavljanja mreže hitne medicinske službe. “Na ovome posebno insistiramo u našem gradu. U protekle dvije godine uspjeli smo postići da u kapacitetu od oko 40 odsto vremena u sanitetu imamo zastupljenog ljekara, a da bismo ostvarili puni kapacitet i podigli ovu uslugu na viši nivo potrebna nam je pomoć resornog ministrastva i Grada”, rekao je Subotić.
Nakon sastanka u gradskoj upravi, ministar Šeranić i predstavnici lokalne samouprave posjetili su gradski Crveni krst gdje su se više upoznali sa projektom “Pomoć i njega u kući” koji se od polovine 2021. godine u Prnjavoru realizuje u saradnji sa Švajcarskim Crvenim krstom i Gradom Prnjavor. Sekretar Crvenog krsta Prnjavor Bojan Šipragić rekao je novinarima da trenutno imaju oko 70 aktivnih korisnika o kojima brine pet njegovateljica. “Projekat se realizuje planiranom dinamikom, a naredne godine bismo trebali povećati broj korisnika na 80, zbog čega ćemo morati primiti još jednog njegovatelja”, dodao je Šipragić.
SRNA, T.S.