Начелник општине Прњавор, Дарко Томаш и предсједник Скупштине општине, Жељко Симић посјетили су Фабрику обуће „Санино“, производни погон у Прњавору, гдје су са руководством предузећа разговарали о проблемима са којима се сусрећу, као и о могућностима преквалификације одређеног броја незапослених у евиденцији Бироа за запошљавање како би били на располагању овом предузећу.Начелник општине Прњавор Дарко Томаш рекао је да би у наредном периоду требало наћи начина да се радна снага која се налази на Бироу за запошљавање преквалификује у струке које су привреди потребне, конкретно предузећу „Санино“.
„Преквалификација не би требала бити трошак предузећа, него би радна снага при запошљавању требала бити већ едукована. Такође би се требала водити евиденција лица која се налазе на списку Бироа за запошљавање, а не желе прихватити понуђено запослење, како би Завод за запошљавање против истих могао увести одређене мјере.“, рекао је Томаш. Директор и власник предузећа за производњу обуће “Санино” Радован Пазуревић рекао је да ће ово предузеће у наредном периоду повећати број запослених у погону у Прњавору за 80 људи.
Пазуревић је подсјетио да је ово предузеће у протеклих неколико дана већ примило 40 радника, али да ће наставити са запошљавањем нових радника да би успјели да одговоре потребама и захтјевима пословних партнера. “Прије 11 година у Прњавору смо почели са двадесетак радника, а данас у нашим погонима ради 450 људи”, нагласио је Пазуревић. Он сматра да би већ од сљедеће школске године у Прњавору, Дервенти и другим срединама гдје постоје овакви производни капацитети требало почети са обуком дјеце након завршене осмогодишње школе да би се оспособили за рад, чиме би проблем недостатка квалификоване радне снаге био ријешен на најбољи могући начин.
“На Бироу за запошљавање у Прњавору нема школованих обућара, па ћемо у сарадњи са општином Прњавор и Заводом за запошљавање у етапама покушати да примимо нове раднике, обучимо их и укључимо у процес производње”, навео је Пазуревић. Предузеће “Санино” прошле године је извезло више од 1.650.000 пари обуће, од чега око 160.000 пари као готов производ, док су остало горњи дијелови.“Захваљујући том извозу, ми смо као фирма у Републику Српску унијели више од 19 милиона КМ нове вриједности”, истиче Пазуревић. Он је као велики проблем у пословању навео изостанак већег броја радника са посла, по разним основама. “Више од 10 одсто наших радника дневно не ради. То оптерећује процес производње, организацију рада и поставља се питање функционалности, односно докле то можемо издржати”, каже Пазуревић.