Српско просвјетно и културно друштво СПКД „Просвјета“ Прњавор синоћ је било домаћин Општинске смотре фолклора поводом обиљежавања 24.марта, Дана општине Прњавор.
У програму су осим домаћина манифестације учествовали Градско културно-умјетничко друштво “Пронија“ Прњавор, Украјинско културно-умјетничко друштво “Тарас Шевченко“ Прњавор и гости из Сјеверне Македоније – КУД „Кирил и Методиј“ Струмица и ЗКУД „Бранд Петрушев“ Богданци.
Предсједник СПКД „Просвјета“ Борка Павловић каже да је смотра фолклора прилика да друштва са подручја општине Прњавор, као и она са којима сарађују представе дио игара и пјесама свог народа.
„Ове године смотру организујемо у два дијела. Вечерас се представио наш извођачки ансамбл, а наредне суботе ће бити одржана дјечија смотра“ , напоменула је Павловићева.
Предсједник Скупштине општине Прњавор Жељко Симић који је присуствовао вечерашњој манифестацији истакао је да је СПКД „Просвјета“ прави амбасадор културе ове општине.
„Дугујемо им захвалност на свим досадашњим активностима на очувању и промоцији наше традиције, културе и обичаја. Хвала и свим суграђанима који су до последњег мјеста испунили салу Дома културе“ , рекао је Симић.
Члан КУД-а „Кирил и Методиј“ из Струмице Марјан Стоев каже да су за десет година постојања друштва посјетили много држава, али да им је посебно драго што су вечерас у Републици Српској и Прњавору.
„Прелијепо мјесто, дјеца су пресрећна, надамо се да смо извођењем двије кореографије из различитих крајева Македоније испунили очекивања и представили се на најбољи начин“ , рекао је Стоев за Срну.
Вече фолклора пратила је и изложба фотографија дугогодишњег члана СПКД „Просвјета“ Татјане Милијевић под називом „Да ли је ткаља знала шта је откала“.
Милијевићева је у изјави рекла да је циљ изложбе био привући додатну пажњу посјетилаца на детаље ношњи које могу видјети током извођења народних игара, али и да се сачува сјећање на ткаље и ‘прву нит коју је свака од њих провукла кроз платно’.
„У израду ношњи уложен је огроман труд, љубав, ту је велики број симбола, орнамената који својом љепотом причају посебну причу, привлаче погледе, један невјероватан спој са природом, а гледалац док сједи и посматра игру удаљен је од суштине и љепоте која се налази на нашим ношњама и зато је био циљ да те детаље учинимо видљивијима“ , појаснила је она.
Срна Т.С.