Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске, Ален Шеранић изјавио је да Прњавор може бити позитиван модел за друге локалне заједнице у Републици Српској, а првенствено када је ријеч о пројекту “Здравог старења” и активностима које прњаворски Центар за социјални рад спроводи са Црвеним крстом. “То је нешто што се веже за активности Министарства здравља и социјалне заштите кроз пројекте за стара лица и нешто због чега смо и у оквиру Закона о здравственој заштити дали могућност да се оснивају амбуланте за његу и рехабилитацију с циљем да будемо ближе грађанима, нашим пацијентима, корисницима услуга и да покушамо одређене ствари изузети из болница или из колективних смјештаја”, рекао је Шеранић.
Он је током данашње посјете Прњавору разговарао са руководством града и представницима Центра за социјални рад и Дома здравља о актуелним и будућим пројектима из области социјалне и здравствене заштите. Шеранић је навео да је у сегменту здравствене заштите разговарано о активностима медицинских сестара у заједници и подршке Града Прњавор свим активностима у пружању здравствене заштите. “Честитке директору Дома здравља и градоначелнику Дарку Томашу јер је ова установа на трезорском начину пословања што може представљати добар модел у Републици Српској”, истакао је Шеранић. Он је рекао да су у Прњавору раније спроведене бројне активности инфраструктурног оспособљавања Дома здравља. “Ту постоји добра сарадња локалне заједнице и Града Прњавора са Министарством здравља и социјалне заштите и увјерен сам да ће она бити настављена”, појаснио је Шеранић.
Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске навео је да су данас отворена и одредена питања која нису везана само за проблематику града Прњавора, већ за цијелу Републику Српску. “Из области социјалне заштите разговарано је о одређеним правима која дефинише Закон о социјалној заштити и договорено да се направи шира дискусија о питању права из овог сегмента социјалне заштите због самих грађана и корисника услуга”, рекао је Шеранић. Он је додао да је у оквиру здравствене заштите разговарано о процесу имунизације и вакцинације који треба да добије додатни замах. “Не смијемо дозволити да нам проценти обухвата имунизације падају и да се имунизација неадекватно одвија. Грађанима препоручујемо вакцину против хуманог папилома вируса да вакцинишемо нашу дјецу, дјечаке и дјевојчице, уз питање – ако знате да има вакцина којом можете спријечити карцином да ли бисте је примили”, нагласио је министар здравља Српске.
Градоначелник Прњавора Дарко Томаш рекао је да је на данашњем састанку заједнички констатовано да институције у Прњавору које су из ресорне надлежности министра Шераница одлично функционишу и да нема системских проблема. “Разговарали смо о начинима унапређења пружања услуга прије свега Дома здравља, Центра за социјални рад и Црвеног крста и увјерен сам да ће се у овим институцијама додатно побољшати услови рада”, рекао је Томаш. Он је захвалио Шеранићу за подршку и помоћ приликом набавке опреме и санације објеката у оквиру Дома здравља и подсјетио да је Влада Републике Српске путем ресорних министарстава потпуно финансирала пројекат енегретске ефикасности у Дому здравља, чија је вриједност виша од 600.000 КМ. Томаш је напоменуо и да су у посљедњих пет-шест година у оквиру Дома здравља набављена четири нова санитетска возила, од чега је једно било донација ресорног министарства, а три су купљена средствима Дома здравља уз подршку локалне заједнице. “У наредном периоду желимо набавити нова возила за потребе тимова породицне медицине, већ у овој години из својих средстава Дом здравља уз подршку града набавиће три возила, за сљедећу годину план је још четири или пет возила и једно санитетско возило”, појаснио је Томаш. Он је рекао да је задатак локалне власти да се све хитне службе оспособе како би могле одговорити у случају потребе и додатно побољша квалитет услуга. “Центар за социјални рад одговорно и предано обавља свој посао, разговарали смо о проблемима из њихове области које можемо са минимални напором рјешавати, а Прњавор сигурно може послужити као примјер другим локалним заједницама у пројекту `Старење и здравље` који имплементира Црвени крст у сарадњи са другим институцијама”, додао је Томаш.
Директор Центра за социјални рад Прњавор Драгана Радуловић рекла је да је са министром разговарано о правима и услугама које остварују корисници Центра из сегмента социјалне заштите и породично-правне заштите, а да су отворена питања о изазовима пред којима ће се наћи радници Центра за социјални рад код примјене новог породичног закона. “Разговарали смо и о примјерима добре праксе кроз пројекат `Старење и здравље`, гдје смо комбиновали и нашу услугу помоћ и њега у кући, а упознали смо министра и о изазовима за остваривање статуса родитељ-његоватељ”, рекла је Радуловићева.
Директор Дома здравља у Прњавору Бојан Суботић изразио је задовољство због најављеног успостављања мреже хитне медицинске службе. “На овоме посебно инсистирамо у нашем граду. У протекле двије године успјели смо постићи да у капацитету од око 40 одсто времена у санитету имамо заступљеног љекара, а да бисмо остварили пуни капацитет и подигли ову услугу на виши ниво потребна нам је помоћ ресорног министраства и Града”, рекао је Суботић.
Након састанка у градској управи, министар Шеранић и представници локалне самоуправе посјетили су градски Црвени крст гдје су се више упознали са пројектом “Помоћ и њега у кући” који се од половине 2021. године у Прњавору реализује у сарадњи са Швајцарским Црвеним крстом и Градом Прњавор. Секретар Црвеног крста Прњавор Бојан Шипрагић рекао је новинарима да тренутно имају око 70 активних корисника о којима брине пет његоватељица. “Пројекат се реализује планираном динамиком, а наредне године бисмо требали повећати број корисника на 80, због чега ћемо морати примити још једног његоватеља”, додао је Шипрагић.
СРНА, Т.С.