На подручју општине Прњавор осам особа било је у директном контакту са лицима зараженим вирусом корона, од којих се само једна доровољно јавила надлежним службама, док су осталих седам пронашле надлежне службе уз асистенцију полиције, рекао је начелник општине Дарко Томаш.
Он је након синоћњег засједања општинског Штаба за ванредне ситуације на конференцији за новинаре рекао да је ово примјер неодговорног понашања појединаца који су још у петак, 13. марта, у Прњавор дошли из земље са високим ризиком.
У размаку од 12 часова између двије сједнице Штаба нагло је порастао број особа под здравственим надзором са 168 на више од 360. Лица са утврђеним обољењем за сада нема.
На основу препоруке Владе Републике Српске да локалне заједнице усвоје мјере какве су уведене у Бањалуци, и у Прњавору је до 23. марта забрањен рад свим угоститељским објектима, занатско-услужним радњама, осим такси служби, свим трговинама осим радњи за продају прехрамбених производа и роба широке потрошње.
Сви субјекти којима је дозвољен даљи рад дужни су да обезбиједе боравак ограниченог броја људи у затвореном простору.
Контролним органима је стриктно наложено да се за непоштовање мјера изричу казне у складу са Законом о заштити становништва у случају заразних болести и кривичним законом.
Послодавцима је препоручено да процес рада организују са минималним бројем извршилаца на лицу мјеста, уз мјере појачане дезинфекције.
Старим лицима и хроничним болесницима препоручено је да смање кретање и остану код куће како се не би излагали ризику и опасности.
Општинска управа, јавна предузећа и установе ограничиће број улазака у објекте, а грађанима је упућен апел да у ове институције не долазе без пријеке потребе.
Апотеке и пољопривредне апотеке могу радити.
Томаш, који је и командант Штаба за ванредне ситуације, рекао је да је циљ увођења ових мјера да се смањи број социјалних контаката, а самим тим преноса и ширења вируса.
Он је истакао да када је ријеч о драгсторима који су отворени до 22.00 часа локалне заједнице немају надлежност над њиховим радом.
“И овом приликом позивамо надлежно министарство да и овим објектима смањи радно вријеме и ограничи га као и другим трговинским радњама” , рекао је Томаш.
Он је додао да рад појединих производних предузећа са већим бројем радника није обустављен јер у њима ради домицилно становништво.
“На све њих апелујемо да уколико су имали контакт са било ким ко је дошао из иностранства да се јаве надлежним службама”, напоменуо је Томаш.
На подручју општине Прњавор синоћ је у складу са наредбом Штаба за ванредне ситуације почело прање и дезинфекција јавних површина и објеката. Процес дезинфекције обавља предузеће “Санитарац” из Власенице, а прање улица Територијална ватрогасна јединица Прњавор.
СРНА /Т.С/