Општина Прњавор је међу првим локалним заједницама донијела мјере против ширења корона вируса”, каже у интервјуу за БУКУ начелник општине, Дарко Томаш.

Б: Начелниче Томаш, каква је најновија епидемиолошка ситуација у општини Прњавор?

Т: Са јутрошњим даном потврђен је једанести случај заразе корона вирусом у нашој општини, с тим што треба констатовати да је пет излијечених, дакле имамо шест активних случајева. Негдје око 70 људи имамо још под здравственим надзором а негдје око 1190 лица је изашло из здравственог надзора. Тренутно је на подручју општине тестирано око 100 људи а оно што треба напоменути јесте да је кроз карантине општине прошло негдје око 45 људи а да тренутно у карантину има још 8 људи

Б: Ове бројке говоре да капацитети карантина у општини Прњавор нису ни приближно попуњени?

Т: Тако је, јер сви су они, по препоруци епидемиолога, од седмог до десетог дана тестирани, чак и раније, и у том контексту, они који су негативни, иду на кућну изолацију још четрнаест дана. Они који су се показали као позитивни, од шест тренутно активних, имамо четити који немају никакве симптоме, и они с у Студентском центру а двоје особа се налази на УКЦ РС, на Клиници за инфективне болести, са блажом клиничком сликом

Б: Имате три карантина на општини Прњавор, знам да сте недавно оспособили и Хотел “Национал” за карантински смјештај, у посебним ситуацијама. Какво је ту стање тренутно?

Т: Ми кажемо три карантина, али имамо четири објекта. У спортско-рекреативном центру Борик имају два објекта, затим спортска дворана Слога, гдје људи нису смјештени у саму дворану већ у помоћне просторије, да би било што мање контаката и мијешања, док је Хотел “Национал” изузет у смислу за посебне групе, прије свега жене, дјецу…, и ту смо имали само појединачне случајеве.

Б: Разговарате свакодневно са Прњаворчанима, како они прихватају ову ситуацију, да ли поштују мјере које су донесене, како на општинском тако и на републичком нивоу, како сте генерално задовољни понашањем Прњаворчана, и да ли Вам упућују неке критике, јер ово је ипак ванредна ситуација за све?

Т: Као што кажете, ово јесте заиста ванредна ситуација за све и у контексту тога да се ради о непознаници за све нас, има реакција људи у смислу- докад ће ово трајати, шта ће бити послије. То су нека њихова размишљања, али и бојазан од будућности. Оно што ја морам похвалити јесу грађани који су на одговоран начин приступили овом проблему, и ово се може ријешити само уколико свијест људи буде на једном завидном нивоу и ја мислим да је она заиста на том нивоу.Генерално могу рећи да грађани поштују све мјере које су донесене. Наравно да има кршења правила, али ја то могу подвести пд појединачне случајеве и не може се генерализовати. Увијек имате појединце који се из њима знаних разлога понашају супротно правилима, и то је увијек тако, али људи у Прњавору разумију ситуацију, поштују донесене мјере и свјесни су да су те мјере донесене са циљем колективне заштите здравља свих нас који овдје живимо, а не зато што неко жели да заједница на тај начин функционише. Оно што је посебно важно јесте да се ово не дешава само Прњавору, Републици Српској, Босни и Херцеговини. Цијели свијет се бори против овога и ко је имало реалан, може да види да су неке многе развијене земље имале већих проблема него што то имамо ми. Ја мислим да је из страха да се нешто слично не деси и код нас, на Републичком штабу, али прије свега на општинским штабовима смо предузели све активности на вријеме и у том смислу нема неког прогресивног раста броја заражених, него је то линеарно и да се, могу то рећи, ради о појединачним случајевима у односу на број становника. Ми смо одмах 13. марта предузели све активности које су биле неопходне, прије свега око ограничавања рада угоститељских и других објеката и да је то мјера која је донијела највеће резултате. Прњавор је био прва локална заједница послије Бањалуке која је донијела мјере. Ми смо у Прњавору организовали састанак са начелницима и градоначелницима из окружења, како би и остале заједнице донијеле такве мјере, што су они учинили. Тог викенда када су мјере донесене, смо имали осуде и од стране угоститеља и других, али мислим да су данас и они свјесни да је то било неопходно и да је дало резултате.

Б: Можете ли уопште претпоставити у овом тренутку колика је економска штета по општину Прњавор,каква је ситуација генерално?

Т: Привредници општине Прњавор су прошле године остварили приход од преко 750 милиона КМ, и имали извоз преко 210 милиона КМ, то значи да малтене мјесечно приход привредника се мјери преко 62 или 63 милиона КМ, и не можемо сада тачно рећи колико је то, не може се тачно измјерити. Не знамо колико ће ситуација трајати, али је сигурно у доброј мјери овај приход умањен. Зашто напомињем податак о извозу? Зато јер ће све зависити од тржишта у земљама, у које ове фирме извозе, и уколико тамо не буде проблема, они ће дугорочно успјети да одрже ове приходе. Међутим с обзиром да већ има проблема, питање је да ли ће то бити на том нивоу. Ја могу да мјерим према општинском приходу који је у овом мјесецу за 30%-40% мањи него што је био у истом мјесецу прошле године…

Б: Јесу то подаци за март или април?

Т: Ово су већ подаци за април, нама је март био у трећини под неким нормалним околностима, и није толико драстичан пад био, негдје око 20% је био. Већ за април је то за 30-40% мањи приход и ја вјерујем да се то идентичан начин рефлектује и на привреду. Надлежна одјељења за привреду су задужена од почетка да прате ситуацију у привреди, да анализирају мјере које можемо донијети, а мислим да су најважније мјере које је донијела Влада РС и Републички штаб око помоћи људима који имају ограничено радно вријеме или којима је у потпуности обустављен рад у смислу исплате плате са порезом и доприносима, међутим и општина ће учинити све са своје стране у смислу да ће давања према општини од стране привредних субјеката која нису радили или су били у смањеном обиму рада, бити сигурно отписана.

Б: То су само неке од мјера, ви сте чини ми се подијелили јуче и сјеменске пакете Прњаворчанима?

Прњавор је са своје стране, с обзиром да је пољопривредни крај, издвојио 450 000 КМ за подршку пољопривредној производњи а јуче смо подијелили 300 сјеменских пакета вриједности преко 75 000 КМ које је обезбиједило Министарство пољопривреде, водопривреда и шумарства и ово ће бити несумњиво значајна подршка

Б: Ви сте прије пар дана апеловали на Републички штаб у вези са Прњаворчанима који се иностранству, којем броју Прњаворчана се ради, каква је ту ситуација, је ли било повратне информације?

Т: То су наши људи и ми морамо наћи начина да им помогнемо. Ја сам у контакту са њима, као и надлежне службе и имамо пискове људи које се налазе тамо и којима су истекле и боравишне дозволе, који не раде, који се налазе по карантинима у Њемачкој или Аустрији. Ми хоћемо да за те грађане да организујемо превоз али ово што нам представља проблем су дозволе око транзита кроз земље, прије свега Хрватску, Словенију и Аустрију. У том контексту смо се обратили Републчком штабу око регулисања тих дозвола. Они су се обратили властима Аустрије и преко Министарства вањских послова Босне и Херцеговине нам је стигао допис са списковима људи који су пријављени у полицији, негдје шездесетак их је само у покрајини Тирол, у смислу да ли имамо капацитете да их прихватимо. Ми наравно имамо те капацитете и спремни смо да организујемо и превоз за те људе али ево очекујем у наредним данима да се ово ријеши у смислу регулисања дозвола и преостаје нам само да јавимо људим када долазимо по њих..

Б: Ваше прогнозе за крај?

Т: Хтио бих да поручим да је ово заједнички проблем свих нас, не само у РС и БиХ. Од колективне одговорности и колективног поштовања свих мјера зависиће колико ће ово трајати. Према информацијама које ја имам из Прњавора, а то је да су грађани заиста одговорни и да поштују све што је прописано, ја се надам да ће се у наредних 15 до 20 дана почети смиривати ситуација и да можда се можемо вратити неким уобичајеним активностима. Али је незахвално прогнозирати, ово је мој размишљање као обичног грађанина…

Darko Tomaš za BUKU: Imamo pet izliječenih i skoro 1200 Prnjavorčana koji su izašli iz zdravstvenog nadzora!