У развој Прњавора је у протекле четири године уложено више од 16,5 милиона КМ. Помак је видљив, али као и код породичног домаћинства, увијек има простора да се нешто ново уради, унаприједи, побољша. У плану за идући период је реализација пројеката у износу који премашује 20 милиона марака, проширење водоснабдијевања, уређење још неких градских улица, модернизација локалних путева…
Истакао је то у разговору за портал Мој Прњавор Дарко Томаш који је на новембарским изборима обезбиједио трећи мандат на позицији начелника општине Прњавор.
На питање шта је, према његовом мишљењу пресудило и овај пут код бирача, оцијенио је да су препознали озбиљан и предан рад, домаћинско вођење општине и реализацију планираних пројеката у циљу развоја локалне заједнице.
– Грађани су препознали да се моји сарадници и ја не бавимо популистичким причама, да смо фокусирани на конкретне пројекте, идеје и планове, да стојимо иза њихових интереса и да смо једини тим који може обезбиједити даљи развој наше општине – истакао је Томаш.
Који су конкретно пројекти планирани у урбаном, градском подручју?
У неком скоријем периоду радићемо инфраструктурне пројекте гдје већ постоји пројектна документација, као што су два паркинг простора, капела у градском гробљу, реконструкција неколико градских улица, изградња пјешачких стаза крај магистрале, док ће даље унапређење привредног амбијента и Пословне зоне Вијака бити једна од најзначајнијих активности у овом мандату.
Какво је стање у руралним сеоским подручјима? Гдје је највише проблема и отворених питања?
Проблем дотрајале електро мреже по мјесним заједницама је свакако проблем број један, затим водоснабдијевање. Радићемо на системском рјешавању питања водоснабдјевања у мјесним заједницама, а приоритет ће бити мјесне заједнице гдје већ имамо пројекте. У сарадњи са Електрокрајином, у плану је санација електро мреже у мјесним заједницама. Морам да похвалим руководство овог предузећа, које у посљедњих годину, на подручју општине на веома систематичан начин рјешава проблеме снабдијевања електричном енергијом, а имам информације да ће се тако наставити и у будућности.
Недавно је покренута својеврсна анкета у оквиру које суграђани могу да кажу шта им недостаје? У коликој мјери ће одговори помоћи локалној власти?
Анкетирање грађана Општинска управа спроводи континуирано сваке године, и по завршетку анкете раде се озбиљне анализе резултата. Мишљење грађана нам је изузетно битно и њиховим сугестијама се водимо када планирамо активности. Наравно да није могуће испунити сва очекивања, али мишљење већине утиче на активности које планирамо.
Како ће изгледати општински буџет у идућој години? Да ли ће и у којој мјери пандемија „кројити“ општинску касу?
Од надлежног министарства добили смо инструкције да направимо уштеде у буџету. С друге стране, увјерен сам да ће приходи бити такви да грађани неће осјетити посљедице таквих резова. Сигурно је, да нећемо дозволити, да се то осјећа у инвестиционим активностима, и локална управа ће у наредном периоду бити покретач једног новог инвестиционог циклуса.
Колико је актуелна епидемиолошка ситуација смањила приходе? Како ће то „испеглати“?
Пандемија корона вируса није успјела знатно смањити приходе. Прњавор је једна од ријетких локалних заједница која је ове године радила ребаланс буџета навише и то великим дијелом, захваљујући помоћи републичких власти. Такође, привреда је остварила веће приходе него годину раније и број запослених лица је већи. Изградњом пословне зоне остварујемо значај приход у буџету, који је ове године био око 1,5 милиона КМ.
Које мјере су планиране у циљу помоћи привредним субјектима, посебно због пандемије?
Донијели смо више одлука, како би помогли привредним субјектима којима је рад био забрање одлуком републичког или општинског штаба. Ове субвенције остварила су 402 привредна субјекта, на основу расписаног јавног позива. У наредном периоду планирамо и додатне субвенције за привредне субјекте чије су пословне активности највише погођене пандемијом вируса корона. Такође, за санирање посљедица пандемије, Влада Републике Српске одобрила је 1.300.000 КМ за помоћ прњаворским привредницима у превазилажењу проблема са пословањем.
Најавили сте и реорганизацију одређених јавних предузећа? О којим је ријеч, због чега приступате том послу, шта планирате?
Комунално предузеће Парк нам је приоритет јер је у питању велики проблем који захтјева озбиљан приступ. У плану је реорганизација предузећа, а одређене активности у циљу побољшања рада већ су покренуте, као што је набавка 74 контејнера за смеће, а у току је и поступак набавке два камиона за прикупљање и одвоз смећа.
Прњавор је прва локална заједница која је увела студентску награду. О положају и потребама младих се доста прича. Шта могу очекивати од Вас у овом мандату?
Брига за младе је приоритет који сам себи поставио у првом мандату и досљедно се и држим тога. На различите начине, локална управа стимулише младе људе, првенствено кроз њихово школовање, стипендије, студентске награде и друге погодности. У плану су и неки нови модели, да младе људе задржимо да остану овдје и допринесу развоју своје локалне заједнице.
Доста се протеклих година причало о статусу породилишта у Прњавору. Каква је његова судбина? Да ли се ради шта на томе?
Породилиште у Прњавору ће задржати свој статус. Тренутно се, због епидемиолошке ситуације и сигурне тријаже на корона вирус, све породиље упућују се у Универзитетски клинички центар Републике Српске у Бањалуци или у болницу у Градишци.
Сматрате ли да се Прњавор добро „брани“ од пандемије? Да ли је било пропуста када је ријеч о општинском штабу?
Тешко је било на почетку пандемије доносити одлуке које су задовољавале све стране, безбједност и здравље грађана те очување привредне активности. Мишљења сам, да смо успјели балансирати између ове двије стране, ако узмемо у обзир, да је епидемиолошка ситуација била под контролом и да нисмо имали великих привредних губитака. Општински штаб за ванредне ситуације је био у сталном засједању и свакодневно смо анализирали ситуацију. Вјероватно би са данашње тачке гледишта неке ствари другачије регулисали, али због неизвјесности и страха од вируса који је свима био непознаница, већина је доносила исте одлуке.
Да ли су грађани схватили да морају поштивати мјере?
Велика већина јесте. Постоје неки издвојени случајеви, али углавном су грађани савјесни и солидарни, и поштују епидемиолошке мјере.
Шта очекујете од наредне године и која је Ваша порука суграђанима?
Да се колико је могуће вратимо старом начину живота. Мој тим и ја ћемо наставити проводити активности које за циљ имају стварање бољег амбијента за живот свих нас. И у наредне четири године, радићемо предано и одговорно. Поставили смо амбициозне планове које желимо остварити, а у томе ће нам помоћи искуство и знање.
Портал Мој Прњавор